Terhestorna, kismama jóga: edzés terhesség alatt
Ó, itt a tavasz, kinyílt gesztenyefa az udvaron, és a héten hárman kérdezték ezt szemérmesen üzenetben: megjelent a két csík, hurrá, és mikortól járjanak terhestornára?
Kétféle megközelítését mutatom most be a kérdésnek.
Mindenféle edzői- fitness- meg pilates- szakirodalom a has és a magzat növekedéséből indul ki. Körülbelül a második trimesztertől lesz akkora a méh, hogy változtatni kell a gyakorlatokon, innentől a hagyományos hasizomgyakorlatok jó része – például a felülés, felgördülés, a mellkasemelés, mindenféle hanyattfekvős gyakorlatok ahol a vállat, mellkast és a medenceövet közelítik, keresztezik stb…- (tehát ahol az egyenes hasizom intenzíven dolgozik) nem ajánlottak. Ennek több oka is van, például az, hogy a bordakosár elkezd kicsit megnyílni, ezért a hasizmok nem egyenesen lefelé futnak, hanem diagonálisan oldalra, tehát minden, ami nyújtja ezeket, vagy a linea alba megfeszülését eredményezi, a hasizom fokozott szétnyílásának az esélyét növeli!
Milyen gyakorlatokat ne végezzünk terhesen? Milyen a jó terhestorna?
Nem ajánlott (és, őszintén szólva általában mindenkinek rosszul is esik) bármilyen erőteljes hátrahajlás. Érdemes továbbá kerülni ettől az időszaktól mindenféle hevesen rázkódó mozgást, erőteljesebb ugrálást, illetve bármit, ami a gátizmot túlságosan megterheli. Ez nagyon fontos! Amire az egész terhesség alatt vigyázni kell, az elejétől a szülés utáni teljes felépülésig, sőt azon is túl, az a kismedencei izomzat.
A huszadik héttől nem ajánlott a huzamosabb hanyattfekvés, mert a méh súlya már nyomhat egy eret, ami miatt romlik a magzat vérellátása. A hasonfekvés meg egy idő után amúgy is fizikai lehetetlenség.
A testsúly növekedésével és a keringésre nehezedő fokozottabb terhelés miatt (a vér megnövekedett mennyisége) általánosan igaz, hogy az állóképességünk is cskken, hamarabb fárad és kevesebbet bír a szervezet a terhesség alatt.
Ami mindenkinek jó: kismama jóga
Az általam egyre jobban, egyre hevesebb rajongással tisztelt jóga máshonnan közelít.
A kismama jóga szempontja, hogy a terhesség legingatagabb időszaka addig tart, amíg a méhlepény ki nem alakul, ezért nagyjából a 15- 16. hétig a legmesszemenőbb kímélet javasolt. (Úgyhogy, ha túlságosan gyötör a hányinger, és semmi kedved mozdulni, erre gondolj, akkor tulajdonképp a jógikus megközelítést követed:-)
Szintén a jóga javaslatai alapján, a gerinc erős csavarásával járó mozdulatokat és a fordított testhelyzeteket (pl gyertya) érdemes kerülni, a fent említett mozdulatok mellett.
Mit lehet még sportolni?
Az internetet böngészve bele lehet futni olyan, tipikusan amerikai oldalakba meg videókba, mint : Run through your pregnancy! Weightlifting while pregnant! Nekem ez – bár igazán kemény csajnak tartom magam, és mondjuk hat-hét hónapos terhesen még vidáman bicikliztem, nyilván az is kiveri a biztosítékot sok embernél – szóval ez nem szimpatikus, elsősorban az amúgy is meggyötört gátizmok+gerinc és egyéb ízületekre nehezedő extra terhelés miatt, illetve a rázkódó méh+ pocak sem ideális az általánosan elfogadott szakmai ajánlások szerint. De esküszöm, nem a futásra pikkelek, (itt ez a másik poszt a szülés utáni futásról), egyszerűen nem ajánlott ez a fajta rázkódó mozgás.
Soknak tűnik, hogy alig marad valami? Azért rengeteg mindent lehet csinálni, és ha valaki izzadni szeret és elfáradni, az is belefér!
Mi ezt ajánljuk:
Találsz több terhesvideót is a kínálatunkból, amivel igazán intenzíven megdolgoztathatod magad! Itt egy teljes sorozat. Ha regisztrálsz az oldalunkra, több részét ingyenesen is kipróbálhatod.
Ezt is nézd meg: a youtube- csatornánkon egy videó, amit kifejezetten a terhesség alatti gyakorláshoz készítettem, ötletadónak.