Barion Pixel

Hogyan lehet lefogyni a szülés után? – a 6 legfontosabb szempont

Lefogyni szülés után

Hogy kezdjek bele?- fogyás szülés után

Ez az a kérdés, amit emailben, cseten, baráti beszélgetésben, egyéni konzultáción a leggyakrabban feltesznek nekem (legutóbb épp tegnap veséztük ezt Dórával, aki Németországból követi a programokat, és a hazalátogatást praktikusan összekötötte egy személyes találkozással, innen is hajrá neked!) Néhány alapdolgot kiemelek most nektek. Szülés után, a hardcore első pár hónapban, vagy később, mikor már egy-két éves rohangálós a gyerek, ezekre érdemes figyelni.

Kezdjük egy jó hírrel:

1. A szoptatás (a tej ‘előállítása’) a szervezet számára munka, ami gyerekenként a becsült adatok szerint nagyjából 500 kalóriát vesz igénybe. A szervezet által a terhesség alatt felhalmozódott plusz zsír egyik élettani funkciója pont ez: hogy  kalóriát biztosítson a tejtermeléshez, és ezzel szép lassan eltűnjön

2. Lehet torta , madártej, alkoholmentes sör és egyéb tejszaporítónak kikiáltott kaják nélkül is szoptatni, sőt a szakmai anyagok hangsúlyozzák is, hogy nyugodtan kerüld az “üres” kalóriákat. Jól tudjuk, mik ezek: cukros üdítők, csokika, éjszakai palacsintaevés a hűtő előtt állva, és a többi.. 

3. A mozgás nem elég a fogyáshoz!!!!
Odatettem ezer felkiáltójelet, mert ezt gyakorlatilag az összes táplálkozási szakember az elsők között említi, és mégis, mindig felmerül.
Muszáj változtatni a táplálkozási szokásaidon, ha változást akarsz, ez brutális, de így van. Változik az input, változik az output.
Az arányt általában 70/30 százalékban határozzák meg: 70 százalék az étkezés jelentősége. Illetve van még egy jó kis mondás, gyúrós körökben, nem mintha kedvenc sportom lenne a testépítés, mert ez nagyon nem igaz, de a mondás jó, szóval:
Izmot a teremben építesz, lefogyni meg a konyhában fogsz!

4. Ne feledkezz meg az egészségügyi háttérről!
Ha terhesség alatti cukorbetegséged/PCO-d/ pajzsmirigyproblémáid vannak, vagy mindig is hízékony alkat voltál, aki “a levegőtől is hízik” (ami jelenthet kezdődő inzulinrezisztenciát), akkor csináltass labort, ellenőriztesd a pajzsmirigyhormonokat, a cukortoleranciát, és minden ehhez tartozó egyéb értéket, és  erről konzultálj szakemberrel!

5.  Tedd fel magadnak a kérdést: biztos, hogy most tudsz időt/ energiát és figyelmet szánni arra, hogy lefogyj? Ehhez figyelem, erő kell, egy stressz a szervezetnek, megterhelő fizikailag és lelkileg. Lehet, hogy a gyerekkel járó életmód átmenetileg pont eléggé kimerít önmagában is, és nem fér bele az aktuális életmódodba a fogyókúra.

+1 TIPP

Sokan mondják, hogy “alig eszem, de nem fogyok”, aztán kiderül, hogy az “alig eszem” napi hatszori bőséges evést takar, közte egy kis ez-az elcsipegetésével.
Tudatosítsd magadban a sokszor teljesen automatikus étkezési szokásaidat!
Anélkül, hogy bármin változtatnál,  írd fel 5 napig, hogy mikor, mit eszel és mit iszol. Ez egyrészt bármilyen további változtatásnak az alapja lehet, másrészt pedig sokszor önmagában is megváltoztatja, ahogy hozzáállsz az étkezéshez.

+TIPP 2:

Szerintem a gyors fogyásnál SOKKAL fontosabb a jól működő test helyreállítása! ( Ami persze együtt jár a kilók fokozatos elvesztésével). Az általam kidolgozott edzésprogramokat itt találod – ezek több  edzettségi szinten indulnak, kéthavonként.  A speciális  videósorozatokat is itt találod. 

A célzott, komplex szülés utáni edzésprogramunk, amiben minden van, amire a szülés után a testednek szüksége van, hasfalregenerációtól gátizotornáig:   Hurrá, szültem!– néven találod, szülés után ezzel érdemes kezdeni.

anyatestprojekt.hu online otthoni torna szülés után

 
 
 

Tetszett?

Megosztom Facebookon
Elküldöm emailben

További cikkek

Női egészség és sport

Funkcionális táplálkozás

Milyen tápanyagokra és milyen arányban van szüksége a szervezetnek egy-egy egészségügyi kihívás – pajzsmirigy problémák,

Tovább »

Feliratkozom a hírlevélre

Bartha Éva

Gyógytornász-fizioterapeuta MSc, manuálterapeuta
Az Új Szent János kórház vezető gyógytornásza

Évával 2021- ben kezdtük a közös munkát-  túlzás nélkül hiánypótló és egyedülálló az  a hathetes online végezhető gátizomregeneráló program, amit közösen csináltunk! Hatalmas öröm volt rátalálni mert végtelenül rutinos,  és egy rendkívül kedves, közvetlen személyiség. Több mint 2 évtizede foglalkozik a medencefenék izmainak gyengeségéből adódó elváltozások tanulmányozásával, kezelésével. Aktív gyógyornász- a János kórházban találjátok- emellett óraadó tanár, vizsgáztató az egyetemen illetve saját magánrendelést vezet.

Éva azt írja a saját munkájáról: “Számomra a gyógytornász és védőnői diploma kombinációja a lehető legoptimálisabb végzettség a szülészet-nőgyógyászati fizioterápia magas szintű alkalmazásához. (gátizom torna, szétnyílt hasizom, symphyseolysis, kismamatorna stb.) Az egyes kórképek kezelését nem lehet különválasztani egymástól, minden esetben egy előzetes vizsgálat alapján elkészített terv mentén, komplexen kell megoldani a problémákat.

A szülészet – nőgyógyászati fizioterápián és az oktatáson kívül szívesen foglalkozom felnőtt és gyermekkori sérülések utáni rehabilitációval, ortopédiai elváltozások kezelésével. A felnőtt kliensek a traumatológia problémákon kívül főleg gerincpanaszokkal keresnek meg, gyakran fordulnak meg nálam nyaki vagy ágyéki gerincsérv, csigolyacsúszás, kopásos elváltozások okozta fájdalmak miatt.”

BIO

– 2017. Manuálterapeuta – Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar
– 2015. Okleveles Fizioterapeuta (MSc) – Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar
– 2011. Gyógytornász-fizioterapeuta (BSc) – Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar
– 1990. Védőnő – Orvostovábbképző Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar

Posztgraduális képzések

– Evidence Based Medicine a medencefenék fizioterápiájában    
– Gátizom tréner
– McKenzie A, B kurzus
– Terrier-féle lágyrész és ízületi mobilizáció
– Kinesiotape kezdő, haladó
– 3D Scoliosis Terápia  I-II.
– Váll workshop (OMT)
– Terhes torna speciális kollégium

Érdemes feliratkozni a hírlevelünkre:
SEMMI extra zaj, csak havi 1-2 értesítés az új programokról, ingyenes tartalmakról vagy az early bird árról, akciókról. Win-win.

Mielőtt elhagynád az oldalt, érdemes feliratkozni a hírlevelünkre:
SEMMI extra zaj, csak havi 1-2 értesítés az új programokról, ingyenes tartalmakról vagy az early bird árról, akciókról. Win-win.

Tóth Tímea

TÓTH TÍMEA

Timi egy csodásan mozgó, remek hangú oktató, aki a hatha- és gerincjógában, valamint a táncban is otthonosan mozog. Jelenleg kortárs táncot tanít a Műhely Alapítványnál, a Jurányi Házban és a Trafó Stúdióban, valamint a Mandala Jógastúdiókban tart hatha-, gerincjóga- és flow jóga órákat. 

BIO

  • Táncos és próbavezető, modern tánc szakirány (Magyar Táncművészeti Főiskola)
  • Sportoktató OKJ 5181303
  • Jóga mozgásterapeuta
  • Ashtanga jóga oktató RYT200
  • Gerincjóga oktató RYT200
  • Hatha jóga oktató RYT200 (Mandala Jógastúdiók)

MINI INTERJÚ

Jelenleg mennyit mozogsz?

Igyekszem napi szinten mozogni, ezeknek egy része ugye az óratartás, másik része pedig a saját gyakorlásom. Attól függően, hogy mire van időm, vagy hogy hogy érzem magam éppen, ez lehet jóga, tánc, erősítő edzés vagy éppen gyógytorna. 

Mit tanácsolsz annak, aki nem talál időt a mozgásra?
Kezdje “kicsiben” 🙂 Rövidebb időtartamban, olyan mozgásformát válasszon, ami örömet ad, feltölt. Eleinte ez lehet 15-20 perc is akár, és ha ez rendszeressé tud válni, az már remek. Nagyon szuper online edzéseket, jógaórákat lehet találni a neten, amik bármikor elérhetőek, és gyakran rövidebbek is, hogy könnyebben beilleszthetőek legyenek a napirendbe. 

Mi a kedvenc motivációs idézeted?
“A változás örök” – most éppen ez 🙂

Mi jut eszedbe a szóról, hogy jóga?

Tudatosság, belső csend, megérkezés.