Lefogyni szülés után
Hogy kezdjek bele?- fogyás szülés után
Ez az a kérdés, amit emailben, cseten, baráti beszélgetésben, egyéni konzultáción a leggyakrabban feltesznek nekem (legutóbb épp tegnap veséztük ezt Dórával, aki Németországból követi a programokat, és a hazalátogatást praktikusan összekötötte egy személyes találkozással, innen is hajrá neked!) Néhány alapdolgot kiemelek most nektek. Szülés után, a hardcore első pár hónapban, vagy később, mikor már egy-két éves rohangálós a gyerek, ezekre érdemes figyelni.
Kezdjük egy jó hírrel:
1. A szoptatás (a tej ‘előállítása’) a szervezet számára munka, ami gyerekenként a becsült adatok szerint nagyjából 500 kalóriát vesz igénybe. A szervezet által a terhesség alatt felhalmozódott plusz zsír egyik élettani funkciója pont ez: hogy kalóriát biztosítson a tejtermeléshez, és ezzel szép lassan eltűnjön
2. Lehet torta , madártej, alkoholmentes sör és egyéb tejszaporítónak kikiáltott kaják nélkül is szoptatni, sőt a szakmai anyagok hangsúlyozzák is, hogy nyugodtan kerüld az “üres” kalóriákat. Jól tudjuk, mik ezek: cukros üdítők, csokika, éjszakai palacsintaevés a hűtő előtt állva, és a többi..
3. A mozgás nem elég a fogyáshoz!!!!
Odatettem ezer felkiáltójelet, mert ezt gyakorlatilag az összes táplálkozási szakember az elsők között említi, és mégis, mindig felmerül.
Muszáj változtatni a táplálkozási szokásaidon, ha változást akarsz, ez brutális, de így van. Változik az input, változik az output.
Az arányt általában 70/30 százalékban határozzák meg: 70 százalék az étkezés jelentősége. Illetve van még egy jó kis mondás, gyúrós körökben, nem mintha kedvenc sportom lenne a testépítés, mert ez nagyon nem igaz, de a mondás jó, szóval:
Izmot a teremben építesz, lefogyni meg a konyhában fogsz!
4. Ne feledkezz meg az egészségügyi háttérről!
Ha terhesség alatti cukorbetegséged/PCO-d/ pajzsmirigyproblémáid vannak, vagy mindig is hízékony alkat voltál, aki “a levegőtől is hízik” (ami jelenthet kezdődő inzulinrezisztenciát), akkor csináltass labort, ellenőriztesd a pajzsmirigyhormonokat, a cukortoleranciát, és minden ehhez tartozó egyéb értéket, és erről konzultálj szakemberrel!
5. Tedd fel magadnak a kérdést: biztos, hogy most tudsz időt/ energiát és figyelmet szánni arra, hogy lefogyj? Ehhez figyelem, erő kell, egy stressz a szervezetnek, megterhelő fizikailag és lelkileg. Lehet, hogy a gyerekkel járó életmód átmenetileg pont eléggé kimerít önmagában is, és nem fér bele az aktuális életmódodba a fogyókúra.
+1 TIPP
Sokan mondják, hogy “alig eszem, de nem fogyok”, aztán kiderül, hogy az “alig eszem” napi hatszori bőséges evést takar, közte egy kis ez-az elcsipegetésével.
Tudatosítsd magadban a sokszor teljesen automatikus étkezési szokásaidat!
Anélkül, hogy bármin változtatnál, írd fel 5 napig, hogy mikor, mit eszel és mit iszol. Ez egyrészt bármilyen további változtatásnak az alapja lehet, másrészt pedig sokszor önmagában is megváltoztatja, ahogy hozzáállsz az étkezéshez.
+TIPP 2:
Szerintem a gyors fogyásnál SOKKAL fontosabb a jól működő test helyreállítása! ( Ami persze együtt jár a kilók fokozatos elvesztésével). Az általam kidolgozott edzésprogramokat itt találod – ezek több edzettségi szinten indulnak, kéthavonként. A speciális videósorozatokat is itt találod.
A célzott, komplex szülés utáni edzésprogramunk, amiben minden van, amire a szülés után a testednek szüksége van, hasfalregenerációtól gátizotornáig: Hurrá, szültem!– néven találod, szülés után ezzel érdemes kezdeni.