Barion Pixel

Cikkem a Díványon az anyákat érintő makacs tévhitekről

Tévhitek, amelyeket nem igazol a tudomány, mégis megkeserítik vele az anyák életét

Biztos hallottál már ezekből a “jótanácsokból” te is rengeteget, hiszen ezekkel senki sem fukarkodik egy frissen szült édesanya környezetében. Sajnos a többségük  tudományosan megalapozatlan ( vagy legalábbis nem ilyen egyértelmű az összefüggés), illetve a különféle  tanácsok gyakran ellent is mondanak egymásnak.

Ne egyél kelkáposztát!  Pihenj sokat, különben elmegy a tejed!  Szedj vitamint, különben tönkremennek a fogaid, legyengülsz!  Ne szedj vitamint, hizlal! A gyereket is hizlalja, nem fogod tudni megszülni!  Ne emelj! ( de azért lásd el a háztartást és a másik gyereked)  Mozogj sokat, sétálj a friss levegőn, hogy mielőbb erőre kapj!  Igyál sokat, hogy legyen tejed! Egyél madártejet! Ne szexelj, úgysincs kedved! Szexelj mielőbb, hogy helyrerázódjanak az idegeid!

Nem kell attól félni, hogy a frissen szült kismamát információhiányban hagyná a környezete. Evés-ivás-pihenés-szoptatás, csak úgy kapjuk az ívet, mit hogyan kéne, nem kéne. Az információk forrásaként általában az egyéni tapasztalatok szolgálnak, ami klassz, de mi van, ha velem máshogy van? Vagy mi van akkor, ha sokféleképpen van?

Ilyenkor jól jönne a szaksegítség, de azon csak az elsőgyerekes anyák csodálkoznak (egy ideig), hogy a védőnő, a gyerekorvos meg az internetes fórumok háromfélét javasolnak. Úgyhogy anya ilyenkor mérlegeli az információkat, forráskritikával él, idegen nyelvű szakirodalmat olvas. Az anyaság az új egyetem!

Jöjjön most néhány, az anyai testet érintő tévhit cáfolata.

Tévhit 1:

Fő a nyugalom! Lényeg az anyatej!

“Az első féléveben a legjobb, ha az anya pihen, sétál, nem erőlteti meg magát, nem mozog, nem kezd semmi testmozgásba, „élvezi az anyaságot”. Az anyák maradjanak nyugton szépen!”

Kezdjük ezzel, mert a tapasztalataim szerint ha valamivel igazán fel lehet húzni, és ki lehet akasztani a egy friss anyát, akkor az a fentiekhez hasonló mondatok hangoztatása! Természetesen semmiféle „aktivitás” nem lehet előírás a kismamáknak, ez oké. Viszont az első időszak általában sokkal inkább szól az új helyzetbe való belerázódásról, az ezzel járó hullámvölgyekkel együtt, mint az idilli, gondtalan pihenésről.

Másrészt miért ne lehetne mozogni, akár napi szinten sportolni? Szoptatási tanácsadók számtalan helyen cáfolták, hogy a sport negatív hatással lenne a tejmennyiségre.

A cikk folytatását itt olvashatod:

http://divany.hu/poronty/2016/04/11/4_1_tevhit_ami_pokolla_teszi_egy_friss_anya_eletet/

Tetszett?

Megosztom Facebookon
Elküldöm emailben

További cikkek

Női egészség és sport

Funkcionális táplálkozás

Milyen tápanyagokra és milyen arányban van szüksége a szervezetnek egy-egy egészségügyi kihívás – pajzsmirigy problémák,

Tovább »

Feliratkozom a hírlevélre

Bartha Éva

Gyógytornász-fizioterapeuta MSc, manuálterapeuta
Az Új Szent János kórház vezető gyógytornásza

Évával 2021- ben kezdtük a közös munkát-  túlzás nélkül hiánypótló és egyedülálló az  a hathetes online végezhető gátizomregeneráló program, amit közösen csináltunk! Hatalmas öröm volt rátalálni mert végtelenül rutinos,  és egy rendkívül kedves, közvetlen személyiség. Több mint 2 évtizede foglalkozik a medencefenék izmainak gyengeségéből adódó elváltozások tanulmányozásával, kezelésével. Aktív gyógyornász- a János kórházban találjátok- emellett óraadó tanár, vizsgáztató az egyetemen illetve saját magánrendelést vezet.

Éva azt írja a saját munkájáról: “Számomra a gyógytornász és védőnői diploma kombinációja a lehető legoptimálisabb végzettség a szülészet-nőgyógyászati fizioterápia magas szintű alkalmazásához. (gátizom torna, szétnyílt hasizom, symphyseolysis, kismamatorna stb.) Az egyes kórképek kezelését nem lehet különválasztani egymástól, minden esetben egy előzetes vizsgálat alapján elkészített terv mentén, komplexen kell megoldani a problémákat.

A szülészet – nőgyógyászati fizioterápián és az oktatáson kívül szívesen foglalkozom felnőtt és gyermekkori sérülések utáni rehabilitációval, ortopédiai elváltozások kezelésével. A felnőtt kliensek a traumatológia problémákon kívül főleg gerincpanaszokkal keresnek meg, gyakran fordulnak meg nálam nyaki vagy ágyéki gerincsérv, csigolyacsúszás, kopásos elváltozások okozta fájdalmak miatt.”

BIO

– 2017. Manuálterapeuta – Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar
– 2015. Okleveles Fizioterapeuta (MSc) – Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar
– 2011. Gyógytornász-fizioterapeuta (BSc) – Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar
– 1990. Védőnő – Orvostovábbképző Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar

Posztgraduális képzések

– Evidence Based Medicine a medencefenék fizioterápiájában    
– Gátizom tréner
– McKenzie A, B kurzus
– Terrier-féle lágyrész és ízületi mobilizáció
– Kinesiotape kezdő, haladó
– 3D Scoliosis Terápia  I-II.
– Váll workshop (OMT)
– Terhes torna speciális kollégium

Érdemes feliratkozni a hírlevelünkre:
SEMMI extra zaj, csak havi 1-2 értesítés az új programokról, ingyenes tartalmakról vagy az early bird árról, akciókról. Win-win.

Mielőtt elhagynád az oldalt, érdemes feliratkozni a hírlevelünkre:
SEMMI extra zaj, csak havi 1-2 értesítés az új programokról, ingyenes tartalmakról vagy az early bird árról, akciókról. Win-win.

Tóth Tímea

TÓTH TÍMEA

Timi egy csodásan mozgó, remek hangú oktató, aki a hatha- és gerincjógában, valamint a táncban is otthonosan mozog. Jelenleg kortárs táncot tanít a Műhely Alapítványnál, a Jurányi Házban és a Trafó Stúdióban, valamint a Mandala Jógastúdiókban tart hatha-, gerincjóga- és flow jóga órákat. 

BIO

  • Táncos és próbavezető, modern tánc szakirány (Magyar Táncművészeti Főiskola)
  • Sportoktató OKJ 5181303
  • Jóga mozgásterapeuta
  • Ashtanga jóga oktató RYT200
  • Gerincjóga oktató RYT200
  • Hatha jóga oktató RYT200 (Mandala Jógastúdiók)

MINI INTERJÚ

Jelenleg mennyit mozogsz?

Igyekszem napi szinten mozogni, ezeknek egy része ugye az óratartás, másik része pedig a saját gyakorlásom. Attól függően, hogy mire van időm, vagy hogy hogy érzem magam éppen, ez lehet jóga, tánc, erősítő edzés vagy éppen gyógytorna. 

Mit tanácsolsz annak, aki nem talál időt a mozgásra?
Kezdje “kicsiben” 🙂 Rövidebb időtartamban, olyan mozgásformát válasszon, ami örömet ad, feltölt. Eleinte ez lehet 15-20 perc is akár, és ha ez rendszeressé tud válni, az már remek. Nagyon szuper online edzéseket, jógaórákat lehet találni a neten, amik bármikor elérhetőek, és gyakran rövidebbek is, hogy könnyebben beilleszthetőek legyenek a napirendbe. 

Mi a kedvenc motivációs idézeted?
“A változás örök” – most éppen ez 🙂

Mi jut eszedbe a szóról, hogy jóga?

Tudatosság, belső csend, megérkezés.