Tévhitek, amelyeket nem igazol a tudomány, mégis megkeserítik vele az anyák életét
Biztos hallottál már ezekből a “jótanácsokból” te is rengeteget, hiszen ezekkel senki sem fukarkodik egy frissen szült édesanya környezetében. Sajnos a többségük tudományosan megalapozatlan ( vagy legalábbis nem ilyen egyértelmű az összefüggés), illetve a különféle tanácsok gyakran ellent is mondanak egymásnak.
Ne egyél kelkáposztát! Pihenj sokat, különben elmegy a tejed! Szedj vitamint, különben tönkremennek a fogaid, legyengülsz! Ne szedj vitamint, hizlal! A gyereket is hizlalja, nem fogod tudni megszülni! Ne emelj! ( de azért lásd el a háztartást és a másik gyereked) Mozogj sokat, sétálj a friss levegőn, hogy mielőbb erőre kapj! Igyál sokat, hogy legyen tejed! Egyél madártejet! Ne szexelj, úgysincs kedved! Szexelj mielőbb, hogy helyrerázódjanak az idegeid!
Nem kell attól félni, hogy a frissen szült kismamát információhiányban hagyná a környezete. Evés-ivás-pihenés-szoptatás, csak úgy kapjuk az ívet, mit hogyan kéne, nem kéne. Az információk forrásaként általában az egyéni tapasztalatok szolgálnak, ami klassz, de mi van, ha velem máshogy van? Vagy mi van akkor, ha sokféleképpen van?
Ilyenkor jól jönne a szaksegítség, de azon csak az elsőgyerekes anyák csodálkoznak (egy ideig), hogy a védőnő, a gyerekorvos meg az internetes fórumok háromfélét javasolnak. Úgyhogy anya ilyenkor mérlegeli az információkat, forráskritikával él, idegen nyelvű szakirodalmat olvas. Az anyaság az új egyetem!
Jöjjön most néhány, az anyai testet érintő tévhit cáfolata.
Tévhit 1:
Fő a nyugalom! Lényeg az anyatej!
“Az első féléveben a legjobb, ha az anya pihen, sétál, nem erőlteti meg magát, nem mozog, nem kezd semmi testmozgásba, „élvezi az anyaságot”. Az anyák maradjanak nyugton szépen!”
Kezdjük ezzel, mert a tapasztalataim szerint ha valamivel igazán fel lehet húzni, és ki lehet akasztani a egy friss anyát, akkor az a fentiekhez hasonló mondatok hangoztatása! Természetesen semmiféle „aktivitás” nem lehet előírás a kismamáknak, ez oké. Viszont az első időszak általában sokkal inkább szól az új helyzetbe való belerázódásról, az ezzel járó hullámvölgyekkel együtt, mint az idilli, gondtalan pihenésről.
Másrészt miért ne lehetne mozogni, akár napi szinten sportolni? Szoptatási tanácsadók számtalan helyen cáfolták, hogy a sport negatív hatással lenne a tejmennyiségre.
A cikk folytatását itt olvashatod:
http://divany.hu/poronty/2016/04/11/4_1_tevhit_ami_pokolla_teszi_egy_friss_anya_eletet/