Szétszakadt? -ezt kérdezte valaki a múltkor rémülten tőlem, merthogy hallott a szétnyílt hasizomról (rectus diastasis) és olyan ijesztő neve van. De nem, szakadás nincs, VISZONT ez a jelenség egyértelmű jele annak, hogy a tested központja meggyengült.
A hasfal általában is egy problémás terület -hogy miért, és mit tegyünk vele, arról a Helló Hasizom! – workshopon részletesen beszélek anatómiai szempontból. Ráadásul a terhességgel járó hormonális és statikai változások, valamint az szülés utáni életmód (állandó emelgetés, hajolgatás, gyerek féloldalas tartása) sokféle szempontból romthat a törzsizmok, a hasfal állapotán. Ennek jelei gyakran láthatóak is, és derék-és egyéb fájdalom formájában is jelt adnak magukról.
A jó hír viszont az, hogy ugyan szisztematikus munkát igényel, de egyértelműen regenerálható a szétnyílt hasizom (rectus diastasis).

A “szétnyílt hasizom” nem szétnyílik vagy szétszakad, hanem egészen pontosan fogalmazva megnyúlik az izmok találkozásánál lévő kötőszövetm (linea alba), ami a jobb- és baloldalt lefutó egyenes hasizmokat köti össze. A kötőszövet gyengébb, mint az izom, a terjedő pocaknak pedig el kell férnie: ahogy te is
kigombolod a növekvő hason a ruhát, úgy a természet is “kigombolja” ezt a területet. Ez a kötőszöveti megnyúlás. Sajnos a “visszagombolás” nem egy egylépéses folyamat, bár sokaknál
automatikusan, magától megtörténik. Célszerű azonban ezt minél hamarabb, minél szakszerűbben csinálni.
A rossz próbálkozások, például a helytelen gyakorlatok, vagy a helyes gyakorlatok pontatlan végrehajtása, és az egyszerű napi LÉTÜNK (a fent emlegetett emelgetés, hajolgatás) sokszor csak rontanak a helyzeten.
Hozzá kell tenni, hogy a gyenge hasizmok (még akkor is, ha nincsenek vészesen megnyúlva) az anatómiai összefüggések miatt további problémákat okozhatnak: inkontinencia, sérvek (köldöksérv, hólyagsérv, ), sűllyedések (hólyag, végbél, méh), állandó derékfájás.
Ugye nem is feltétlenül gondolnád, hogy az akaratlan vizeletcsepegésnek köze lehet a gyenge hasizmokhoz és a rossz tartáshoz? Pedig ez a helyzet.
Az ijesztő részek után a jó hír: az izmok tónusa jól fokozható, és ezáltal a probléma viszonylag gyorsan tud javulni: megfelelő gyakorlás esetén 6-8 hét alatt jelentős fejlődés érhető el. Emellett a megfelelő légzéstechnika, és a jó tartás is elengedhetetlen a sikerhez, ezekkel szintén kell foglalkozni. Fontos viszont, hogy megfelelő gyakorlatokat csinálj, olyanokat pedig, amelyek túl nagy nyomást helyeznek erre a területre, ne végezz. Képzettebb szakemberek már szokták tudni, hogy a felülést és a hasprést kerülni érdemes, de vannak más mozdulatok is, amelyek ártanak ilyenkor.
Keress megfelelő, megbízható programot!- mi egy otthoni videósorozattal vagy egy teljes, komplex szülés utáni online regeneráló programmal, a Hurrá, szültem!-el tudunk ebben segíteni!