Szétnyílt hasizom- rectus diastasis
Remélem, hogy nem csak én érzem így, de a szétnyílt hasizom tényleg kezd bekerülni a köztudatba, mint a terhesség egyik nagyon gyakori következménye, amivel szülés után foglalkozni kell.
Nagyon fontosnak tartom és mindenhol elmondom, hogy ez alapvetően nem esztétikai kérdés, hanem a testünk funkciójáról szól, hogy az izmok újra el tudják látni a szerepüket. A bikini is szebben áll egy lapos, izmos hason, de ez tényleg csak másodlagos, kellemes következménye a hasizom regenerációjának.
De mi is ez?
A hasizmok találkozásánál levő linea alba nevű kötőszövetes vonal, ami a köldök vonalában lefelé-fölfelé található, megnyúlik, hogy így adjon helyet a növekvő méhnek. A friss kutatások szerint gyakorlatilag mindenkinek van a terhesség harmadik trimeszterében. A gond az, ha nem megfelelően regenerálódik ez az állapot, és szülés után 1 évvel még mindig fennáll. ( egy év az átlagos spontán regeneráció becsült ideje). Ilyenkor nem csak a kötőszöveti megnyúlás a gond, hanem az, hogy sérül a törzsizomzat funkciója, és a nem tud a feladatát ellátni: a hasűri nyomás biztosítását, a stabilitást fenntartását.
És hogy lehet-e edzeni ilyenkor? Nemhogy lehet, kell is!
Azoknál az anyukáknál ugyanis, akiknél a szülés után nyolc héttel még jól érezhető a hasizmok, vagyis pontosabban a „kockák”, az egyenes hasizom szétválása, már célzottan érdemes ezen dolgozni. A gyakorlatok célja tehát nem csak a „szépség” és a látszatra lapos has, hanem a hasfal funkciójának a helyreállítása.: hogy megint feszesen, izmokból képzett fűzőként tartsa a hasi szerveinket. Szerencsére erre már többféle gyakorlatsor is elérhető. Ajánlom például az általam kidolgozott módszert is, ami a légzést, a hasizmokat és a gátizomzatot együtt veszi figyelembe.
https://anyatestprojekt.hu/termek/szetnyilt-hasizom-gyakorlatok/
A cikket a vous. hu felkérésére írtam, a folytatását itt olvashatod: