Az edzőtermekben, szabadtéri edzőparkokban sokszor megfigyelhető, hogy a nyújtás vagy teljesen kimarad, vagy csak úgy ímmel-ámmal hajlonganak az emberek, gyakran már telefonálás, beszélgetés közben. Holott a nyújtás sokkal több holmi hajolgatásnál, egy nagyon fontos része a testmozgásnak, így kifejezetten koncentrált odafigyelést igényel! Fontos, hogy ismerj különféle nyújtás-típusokat, és azt, hogy melyik mire jó- más technikát igényel a bemelegítés közbeni nyújtás, mást a levezetés.
De miért is fontos a nyújtás?

- Nyújtás nélkül test nem működik harmonikusan. Ha testünk fejlesztésén gondolkodunk, akkor nagyon fontos, hogy annak minden dimenziójával foglalkozzunk. Csak az izom növelése önmagában akár torzíthat is- ugye előttünk van a nagy izmú, ám kötött testépítő, aki a cipő bekötésére is alig tud lehajolni. Ez nem csak értelmetlen, de sérülésveszélyes is.
- Ha nem figyelünk erre, akkor a testünk kompenzálja az ebből fakadó hátrányokat, ez beszűküléshez, merevséghez, kötöttséghez vezet. Ennek pedig egyenes következménye a fájdalom.
- Helyes testtartás- ha többnyire ülő munkára használom a testem, akkor annak hatására bizonyos izomcsoportok megrövidülnek, mások viszont túlnyúlnak, elgyengülnek. Tipikus példa erre a horpaszizom (ágyéki rész) vagy a vállizom. A horpasz megrövidül, ezzel párhuzamosan a farizmok túlzottan megnyúlnak, elgyengülnek. Éppen ezért rendkívül fontos az ülőmunka kompenzálása- nyújtással is.
- Az edzés utáni megfelelő (statikus, hosszan kitartott) nyújtással gyorsítható a regeneráció, csökkenthető az izomláz mértéke.
- A megfelelően karbantartott izmok és ízületek sokkal kevésbé sérülékenyek, kisebb az esély a sérülésre.
- A nyújtási technikák fokozzák a test érzékelését, a testtudatot, ezáltal növelik a mozgás pontosságát.
+1 : Fontos tudni, hogy a hajlékonyság minden életkorban fejleszthető! Az izületi mozgástartomány ugyan kisebb lesz az öregedés során a kutatások szerint, de folyamat nagymértékben ellensúlyozható rendszeres mobilitásfejlesztő gyakorlatokkal és fizikai aktivitással.